1.) Zistite typ Vašej osobnosti
2.) Nájdite ideálne povolanie
3.) Urobte správne rozhodnutie

Test osobnosti - výber správneho povolania

Chcete zistiť, ktoré povolanie je pre Vás to pravé? Pre akú profesiu máte najlepšie predpoklady a v akej práci sa skutočne seberealizujete? V tom prípade, použite tento profesionálny test osobnosti, ktorý Vám prezradí, pre aké zamestnania sa skutočne hodíte. Navyše test pomocou špeciálne psychologické metódy RIASEC určí aj typ vašej osobnosti.


Psychotest

Začať test

Mýty spojené s výberom povolania

Tie sa nedokážeš rozhodnúť pre žiadne povolanie? Veď je to úplne jednoduché! - Práve takéto a im podobné názory počúvame vo svojom okolí dosť často. Sú však pravdivé alebo sa jedná len o akési mýty? A existuje vôbec niekto, kto by nám mohol s rozhodnutím, čo vlastne chceme v budúcnosti robiť, pomohol?


Foto Mať skvelé povolania, do ktorého by ste sa denne radi vracali, bavilo by Vás a ešte by ste sa v ňom dokázali naplno sebarealizovať, to je snom asi každého z nás. Práve preto je veľmi dôležité urobiť pár rozhodnutí a nasmerovať naše kroky správnym smerom. Okolo výberu povolania sa často objavujú mýty, ktoré nie sú vôbec pravdivé. Ako sa ich teda vyvarovať a kde hľadať pomoc?

1) Výber povolania nie je nič zložité!

V skutočnosti je to jedno z najťažších životných rozhodnutí. Jedná sa o zdĺhavý a zložitý proces, na ktorého začiatku si musíte stanoviť otázku - Čo vlastne chceš? Ak si nie ste istí, nie je na škodu ani žiadna hanba vyhľadať pomoc psychológov alebo študijných poradcov, ktorí Vám v tomto smere môžu dať pár skutočne užitočných rád.

2) Psychológ mi povie, ktoré povolanie je pre mňa to pravé.

No nie je tomu úplne tak. Žiadny psychológ ani odborný poradca Vám nepovie presne, čím by ste sa mali bezvýhradne živiť. Pomôže Vám však utriediť si Vaše schopností, záujmy a ciele, takže by pre Vás potom mal byť výber povolania jednoduchšie.

3) Povolanie sa má zásadne vyberať len zo zoznamu tých najlepších a najzaujímavejších.

Zoznam týchto povolaní sa čas od času v spoločnosti premieňa. Je ale fakt, že v dnešnej dobe skoro každý chce byť doktorom, právnikom alebo psychológom, pritom ostatné povolania odkladáme niekam do ústrania. Rozhodne by ale nemalo výber nášho povolania ovplyvniť len to, koľko budeme zarábať.

4) Keď sa rozhodnem pre jedno povolanie, už nebudem mať možnosť to zmeniť.

Toto rozhodne pravda nie je. Predsa len ľudia vystriedajú počas svojho života najrôznejšie povolania. Výnimkou už nie sú ani prípady, keď sa ľudia po vyštudovaní určitého odboru nakoniec venovali úplne niečomu inému. Najdôležitejšie je však trpezlivosť a prispôsobivosť.

5) Takže si niečo vyberiem a už sa nemusím ďalej starať.

Len výberom cesta za kariérou rozhodne nekončí. Správne si vybrať je síce dôležité, ale je to len akýsi prvý bod, celého zložitého procesu. Ako veľmi sa potom svojím snom dokážete priblížiť, potom záleží už len a len na Vás.