1.) Zistite typ Vašej osobnosti
2.) Nájdite ideálne povolanie
3.) Urobte správne rozhodnutie

Test osobnosti - výber správneho povolania

Chcete zistiť, ktoré povolanie je pre Vás to pravé? Pre akú profesiu máte najlepšie predpoklady a v akej práci sa skutočne seberealizujete? V tom prípade, použite tento profesionálny test osobnosti, ktorý Vám prezradí, pre aké zamestnania sa skutočne hodíte. Navyše test pomocou špeciálne psychologické metódy RIASEC určí aj typ vašej osobnosti.


Psychotest

Začať test

Ako si vybrať povolanie?

Stále nemôžete prísť na to, aké povolanie by sa pre Vás hodilo najlepšie? Máte toľko koníčkov a záujmov, že by ste najradšej vyskúšali hneď niekoľko povolaní? Alebo ste naopak skôr typ, ktorý sa do práce musí trochu postrčiť? Práve Vy by ste sa teda asi mali dozvedieť niečo o tom, ako si vybrať povolanie, ktoré Vám bude skutočne vyhovovať.


Foto

Skôr či neskôr si počas života výberom povolania prejde snáď skutočne každý. Málo kto však vie, že to čo nás baví a čomu by sme sa chceli v budúcnosti venovať, sa v nás začína pomaly rysovať už na základnej škole.

Voľba povolania je skutočne dôležitá, ak si totiž človek vyberie zle, môže byť kvôli tejto voľby neskôr nešťastný vo svojej práci. Je teda nevyhnutné venovať pozornosť záujmom a koníčkom človeka. Od veci nie je tiež vybrať si, správnu stredia školu, tá totiž človeka na budúce povolanie do istej miery pripraví a väčšina ľudí sa potom venuje práve onomu vystudovanému odbore.

V deviatej triede väčšinou žiaci pred výberom strednej školy postúpi istý psychotest, ktorý im a ich rodičom prezradí niečo o ich budúcom štúdiu, k čomu majú predpoklady a čomu by sa mohli venovať. Jedným z týchto testov je IQ test, ktorý preverí orientačné schopnosti človeka v oblasti fyziky, matematiky a podobných predmetu. Tento test však žiakovi neprezradí jeho záujmy, ale skôr predpoklady pre nasledujúce štúdium. Ďalším testom je potom test osobnosti, ktorý podľa vyplnených požiadaviek žiakovi navrhne celý okruh povolaní, ktorým by sa mohol venovať. Tento test sa vykonáva najmä na úrade práce, kde sa žiaci deviatych tried pod vedením ich učiteľov tomuto testu podrobí. Mnoho žiakov tak práve podľa testu osobnosti zistí, o čo majú skutočne záujem a podľa toho si aj potom zvolí strednú školu.

Výber povolania sprevádza človeka v niekoľkých fázach života. Prvé dôležité rozhodnutia by mal človek urobiť už v 15 rokoch, a to pred výberom strednej školy. Mnohí z nás ale toto rozhodnutie podceňujú a potom sa 4 roky venujú odbore, ktorý je vôbec nenapĺňa. Ak patríte Vy alebo Vaši blízki medzi tých, ktorí sa nemôžu rozhodnúť, či už na akú školu pôjdu alebo aké zamestnanie je pre nich to pravé, testy osobnosti alebo výberu povolania Vám určite pomôžu sa rozhodnúť správne.